Date Archives

Mart 2019

3 soruda: Linux mu Windows mu?

Windows ile Linux arasında kaldıysanız bu 3 soru, karar vermenize yardımcı olabilir!

Hangi işletim sistemi daha iyi; Windows mu daha iyi, Linux mu? Uzun süredir tartışma konusu olan bu soruyu burada cevaplamaya çalışmayacağız. Ancak hangisinin sizin için daha iyi olacağını seçmenizde yardımcı olabiliriz.

Linux’un müthiş bir işletim sistemi olduğu ve daha çok kişiye ulaşması gerektiği doğru. Ancak herkesin Linux kullanması gerektiğini düşünmüyoruz. Aşağıdaki üç sorunun ise size uygun işletim sistemini seçmenizi kolaylaştıracağına inanıyoruz.

Soru 1: Özel bir yazılım mı kullanıyorsunuz?

Bu, Linux kullanmamak için çok geçerli bir neden olabilir. Linux’un, kullanım kolaylığı, yeni gelenlere sunduğu olanaklar ne kadar iyi olursa olsun, değişmeyecek bir gerçek var: Windows, çok uzun zamandır daha yüksek bir pazar payına sahip. Bunun anlamı, çoğu firmanın yazılımlarını öncelikle Windows için geliştirmesi. Linux’un bugünkü popülerliğine rağmen Windows, pazarın yüzde 91’ini elinde bulunduruyor. Dolayısıyla daha çok yazılım seçeneğine sahip olmasının nedeni açık.

Bunların yanında sunucular dışında işyerleri için tek seçenek Windows olabilir. Birçok üst seviye programın Linux muadilini bulamayabilirsiniz. Örneğin Adobe’un yazılımlarının Linux’ta iyi bir alternatifi yok. Aynı durum, yüksek kaliteli oyunlar için de geçerli – çoğunun Linux’ta çalışan sürümü bulunmuyor.

Bu nedenle Linux kullanmayı düşünüyorsanız, ihtiyaç duyacağınız yazılımları Linux’ta veya WINE altında çalıştırabileceğinizden emin olun.

PC’nizi başkaları kullanacak mı?

Soru 2: PC’nizi başkaları kullanacak mı?

Cevaplamanız gereken önemli bir soru daha var: Bilgisayarınızı sizden başka kimler kullanacak? Onu sadece siz kullanacaksanız, bu bölümü atlayabilirsiniz. Ancak sözkonusu PC herkese açık olacaksa veya onu başkalarıyla paylaşacaksanız, ona Linux yüklemek çok iyi bir fikir olmayabilir.

Windows’un yüzde 91’lik bir pazar payına sahip olduğunu ve çoğu kullanıcının Windows’u tanıdığını, Linux’u ise hiç görmediğini unutmayın.

Çoğu firma, ofislerinde bu yüzden çalışanlarına Windows’lu bilgisayarlar sunarlar. Windows için özel bir eğitime ihtiyaç olmadığı gibi destek bulmanız çok kolaydır. Aynısı, kütüphane ve internet kafeler gibi halka açık yerler için de geçerli. Windows’lu bilgisayarla herkes, yapmak istediği işi yapabilir. Ancak önünde bir Linux’lu PC bulan bir kullanıcının kafasının karışma ihtimali pek az değildir.

Kısacası siz Linux kullanmak isteseniz bile, aynısını herkes istemeyebilir.

Soru 3: Donanımlarınız destekleniyor mu?

Bu belki çok açık bir soru, ancak sıkça atlanabiliyor. Linux dünyasına balıklama daldığınızı, ancak donanımlarınızın hiçbirinin Linux’ta çalışmadığını keşfettiğinizi düşünün.

Linux, uzun süre grafik kartları, ağ kartları, ses kartları, anakartlar ve fazlasına yeterli sürücü desteği vermediği için eleştirildi. Bu durum, bugün eskisi kadar sorun değil çünkü çoğu Linux dağıtımı, donanımlarınızı algılayabiliyor. Ancak her şey kusursuz hale gelmiş de değil.

Linux’ta en çok uyumluluk sorunu, Wi-Fi yongalarında, gelişmiş klavyelerde, yazıcılarda ve diğer harici bileşenlerde çıkıyor. Akıllı telefonlarda da sorun yaşamanız mümkün. Özellikle iOS cihazları, iTunes’a ihtiyaç duyuyor. Ancak yeterince araştırma yaparsanız, alternatif çözümler bulabilirsiniz.

Peki donanım uyumluluğunu nasıl test edebilirsiniz? Ubuntu’nun çalışan donanımları gösteren bir sertifikalı donanım” veritabanı bulunuyor.h-Nodeise benzer bir listeyi sadece Ubuntu değil, Linux için sunuyor.

Bu sorularla uğraşmak istemiyorsanız, Windows’la devam etmelisiniz. Donanım üreticilerinin Windows için sürücü sunmaları, neredeyse garanti. Ancak aynısı henüz Linux için geçerli değil.

Startup Girişimciliği Nedir?

Startup Nedir ?

Startup 2008 yılında ülkemizde meydana gelen krizden sonra gündeme gelmiştir. Kelime olarak bir şeyi harekete geçirmek için yapılan iş ve süreç anlamına gelir. Türkiye’de yaygın olan bu yöntem dünyanın dört bir köşesine hızla yayıldı. Sektörde startup olmak şirketin yaşına, büyüklüğüne, cirosuna, kar ve istikrarına bağlı olarak gerçekleşir.

Startupların büyüme yeteneği vardır. Bir şirketin yeteri kadar büyümesi için insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri çokça üretmesi, ürettiği şeyleri insanlara en kısa yoldan ulaştırabilmesi gerekir. İş dünyasında hızlı ve doğru kararlar alabilmek startup bünyesini geliştirir. Startup hızlı büyümek için tasarlanmış bir modeldir. Teknolojiyi doğru ve yerinde kullanma imkanı sunar. Geniş kitlelere hitap etmeyi amaçlar. İhtiyaçların yerinde ve zamanında karşılanmasını esas alır. Büyümeyi engelleyen tüm unsurların önceden belirlenip engellerin ortadan kaldırılmasını savunur.

Startup yerel olmaktan çok global olmayı hedefler. Fikirlerimizi daha iyi anlaşılır kılmak için fikir almadan önce karşımızdakine alacağımız cevaplara bizi ulaştıracak sorular sorarız. Ben nerede yanlış yaptım sorusuna takılmadan yapılan yanlışlar yüzeysel olarak değerlendirilip kendimize yüklenmeden doğruyu bulmayı gerektirir.

Startup anlayışına göre bilgi potansiyel bir güçtür. Kişisel gücümüz bilgilerimizi harekete geçirme yeteneğimizle ilgilidir. Kişisel gücünüzü ve bilginizi ortaya koymaktan çekinmeyin. Doğru bir iş modelini iyi bir ekip kurarak pazar ve müşteri analizini yaparak elde edebilirsiniz. Hangi bölgede hangi sektörün başarılı olacağını iyi belirlemeniz gerekir. İşinizde başarı elde etmek için sağlam bir ekip kurmanız gerekir. İşini iyi bilen profesyonel çalışan kişileri tercih etmelisiniz.

Startup kişinin elindeki gücü doğru yerde doğru biçimde kullanmasını öngörür. Bir iş yapıyorsanız yaptığınız işin tüm erguvanlarını kontrol altına almalısınız. Krizlerde ve acil durumlarda hızlı ve doğru kararlar alabilmelisiniz. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmalısınız. Ürünü doğru biçimde ifade etmelisiniz. İnsanların sizi tercih etmesi için haklı sebepleri olmalıdır. Startup ile insanların sizi seçmesini anlamlı kılacak bir düşünce yapısına sahip olabilirsiniz. Hizmet kaliteniz ne kadar iyi olursa olsun eğer kendinizi iyi bir şekilde ifade edemezseniz yaptığınız kaliteli işin bir anlamı kalmaz.

Yaşıyoruz Sessizce

Kitap önerisi

İki kişilik bir yalnızlığım fotoğraflarının önünde
Birisi alıp götürdüğün, öteki bırakıp gittiğin.

Bu kitap, bizim sagu, mersiye, ağıt geleneğimize, göç edeni de burada tutan, yaşatan yepyeni bir özellik getiriyor. Üç kadim kavram, yaşamın üç büyük izleği, aşk, yalnızlık ve ölüm, şiirden şiire iç içe geçerek birbirinin kapısını çalıyor. Sonra üçü birlikte gelip hepimizin hayatına doluyor. Yaşıyoruz Sessizce, aşkın, emeğin ve dünyanın ölümle bir daha yüceltildiği bir varoluş simyası.

Sarkaç durdu. Kapı yok.
Ayna buğulanmıyor.
Tanrı bitti.

Ölüm değil büyük ceza
Her zerresi yalnızlık
Bir dünyayı sevmek hâlâ.

Ayrılık burcum…
Parmaklarım birer mihrap çırası
Gövdem bitene kadar tüteceğim başında ..

1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim
Powered by