Dijital Dünyada Var Olmak

TEKNOLOJİ

Son zamanlarda fertler günlerinin büyük çoğunluğunu bilgisayar veyahut telefon başında internet üzerinden zaman harcayarak geçirmektedirler. Gün içerisindeki ihtiyaçlarını internet aracılığıyla karşılayan ve sosyalleşme ihtiyacını da çevrimiçi iletileşme programlarıyla gideren fertler için dijital dünyanın hudutları akılalmaz boyutlara erişti.

Ticarileşen, ucuzlayan teknolojiler, yaygın ve ulaşılabilir internet, gelişen Web 2.0 herkesin daha rahat dijitale ulaşabilmesine olanak vererek kaçınılmaz bir şekilde dijitali hayatımızın olmazsa olmazı haline getirdi.

2017 yılına ait istatistiklere baktığımızda dünyada 3.77 milyar internet kullanıcısı (%50), 2,80 milyar sosyal medya kullanıcısı (%37), 4.92 milyar mobil kullanıcı (%66), 2,56 milyar mobil sosyal medya kullanıcısı %34 ve 1.61 milyar e-ticaret kullanıcısı (%22) bulunuyor. Toplam internet kullanıcı sayısı dünya nüfusunun yarısını aşıyor.

Bugün dünyada binlerce mağazası olan markalar eğer çevrimiçi satış yapmıyor ya da koleksiyonlarını internet üzerinden paylaşmıyorlarsa müşterilerine yeteri kadar ulaşmaları imkansız hale geldi. Tüketiciler tatile gitmeden, araba almadan hatta restoran tercihlerinden önce bile çevrimiçi olarak paylaşılan anlık kullanıcı deneyimlerini dikkate alıyorlar. Yani dijital dünyada bir defa yer almanız yetmiyor müşterilerinize sürdürülebilir deneyimler yaşatmanız gerekiyor ki diğer kullanıcılar ile bu deneyimlerini paylaşsınlar.

Hemen hemen her konferansta dijital dünya konusunda sunumlar yapan kişiler tarafından klişeleştirilmiş ancak dijitalleşmenin gücünü en güzel haliyle özetleyen bir örnek vermek gerekirse; Uber’in bir tane dahi kendisine ait aracı, gün içerisinde en çok paylaşım yapılan sosyal medya ağı olan facebook’un bir tane dahi kendi ürettiği muhtevası veyahut airbnb’nin bir tane dahi odası yok iken sektör öncüleri olmaları dijital dünyanın gücüdür.

Tabii olaya yalnızca pazarlama istikametinden bakmamak gerekiyor dijitalleşme ile bilginin paylaşılma oranı da gün geçtikçe artıyor. Bugün internet ulaşımı olan fertlerin (ki bu dünya nüfusunun yarısı demek), bir olay karşısında bilmiyorum deme bahtı pek fazla yok. Örnek vermek gerekirse sıradan hayat yaşayan bir beyazyakalının gün içerisinde tüm hayatını değiştirerek taşraya yerleşmeye karar verip yalnızca internetten edindiği bilgilerle bile hayalini kurduğu organik hayata erişmesi çok zor değil.

Hal böyle olunca piyasada varlığını sürdüren müesseselerin dijital dünyada var olmaktan başka talihi artık yok. Bizler de Orta Anadolu Kalkınma Ajansı olarak yayınladığımız bütün dokümanları çevrimiçi olarak da paylaşıyoruz, web sitemizi günde bir kaç defa aktüelleyerek en son haberlerimizi ve ilanlarımızı hissedarlarımıza iletiyoruz. Çeşitli eğitim ve organizasyon müracaatlarımızı web sitemizden çevrimiçi olarak alıyoruz.

Sekiz sayıdır birlikte olduğumuz Orantı mecmuasının de artık kendisine ait bir internet sitesi bulunmakta, arkadaşlarımızın ve misafir yazarlarımızın emek vererek hazırlamış oldukları yazılarını artık bu web sitesin en de izleyebilirsiniz. Böylelikle evvelce yayınlanmış ve gözünüzden kaçmış yazılarımızı da zaman buldukça izleyebilirsiniz. Yardımcı kaynak: Orantı

Post a comment