DİJİTAL PAZARLAMA

GENEL, KİŞİSEL BLOG, TEKNOLOJİ

Dijitalleşen dünya, yaşamın pek çok alanıyla birlikte, iş yapış şekillerini ve pazarlama trendlerini de etkiliyor. Bu baş döndürücü değişime ayak uydurmak, en az ürün ve hizmet kalitesi kadar önem taşıyor. Dijital pazarlamayı küçük işletmeler özelin de değerlendirmek gerekirse ;

Küçük işletmeler başladığında, odakları genellikle ilk müşteri grubunun kapıdan nasıl alınacağıdır. Basılı reklamlar ve kupon postaları gibi geleneksel reklam biçimlerine, hatta yolun kenarındaki büyük işaretlere güvenebilirler. İyi bir ürün veya hizmet sunduklarını bildiğinden, müşterilerin kendilerine giden yolu bulmasının sadece zaman meselesi olduğuna güvenebilirler.

Bu strateji bir bir sirkülasyon getirse de, daha iyi ve daha kolay bir yol var. Küçük işletmeler, potansiyel müşteri pazarını çevrimiçi olarak düşünmelidir. Hiçbir küçük işletme, ne kadar yeni olursa olsun, bu geniş pazar yerini göz ardı etmemelidir.

Online Pazarlamanın Yararları

Çevrimiçi olarak bulunan potansiyel müşteri grubu, yerel olarak çekebileceğinizden çok daha büyük bir gruptur. Dijital pazarlamayı kullanarak, hem düşük maliyetli hem de ölçülebilir bir şekilde muazzam bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçi pazarlamanın diğer faydaları:

  • Potansiyel müşterilerinizle etkileşimde bulunma ve tam olarak ne aradıklarını öğrenme yeteneği
  • Küresel bir pazara ulaşma yeteneği
  • Geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha az parayla tasarruf edebilir ve daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz
  • Kitlenizi tanıyın ve marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olabilecek sizi kişisel olarak tanımasına izin verin
  • Pazarlama çabalarınıza verdiğiniz yanıtları hemen takip edebilirsiniz

Dijital Pazarlamayı Erteliyor musunuz

Küçük işletmeler bazen online rekabete girecek zamana veya paraya sahip olmadıklarına inanır. Aynı anda sadece bu kadar çok zorlukla karşılaşabileceklerini düşünüyorlar ve hala genel olarak iş dünyasını öğreniyorlar. Birçoğu işleri yavaş almayı ve zaman geçtikçe işlerinin gelişeceğini varsayarak bir veya iki temel reklam biçimine bağlı kalmayı tercih edebilir.

Hatta en iyi stratejinin müşterilerin ortaya çıkmasını beklemek olduğunu düşünebilirler.

Bu etkili bir yaklaşım değildir. İşletmenizin sadece mevcut olan tarafından müşterileri çekeceğine dair bir garanti yoktur ve olsa bile, işletmenizi kârlı hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar müşteri çekemezsiniz.

Müşterileriniz Artık Online !

Dijital pazarlamadan kaçındıysanız, bunun hazır olmadığını düşündüğünüz için mi?  Süreci başlatmak için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz ?

Bu yaklaşımdaki sorun, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin zaten online olmasıdır. Şimdi. Bugün. Sizinki gibi bir işletme arıyor olmaları için iyi bir şans var, ancak sizi kolayca bulamazlarsa, muhtemelen başka birini seçecekler.

Günümüzde insanlar bu şekilde iş yapıyor. Birisi işinize ilgi duyduğunda, ister genel olarak nişinizde olsun, isterse markanızı merak ederse, yapacakları ilk şey çevrimiçi araştırma yapmak ve sizin hakkınızda neler bulabileceklerini görmek.

Sizi orada bir web sitesi ve sosyal medya varlığı ile bulmayı bekliyorlar . Başkalarının şirketiniz hakkında ne söylediğini ve iş yapmak için iyi bir yer olup olmadığını öğrenebilmeleri için incelemeler arıyor olabilirler.

Potansiyel bir müşteri sizi çevrimiçi bulamazsa, işletmenizin meşru görünmediği sonucuna varabilir. Bu olasılıkların birçoğunun işinizi ciddiye almamaya karar vermesi ve hızla başka bir yere yönelmesi için çok iyi bir şans var.

Bu kararı verdikten sonra muhtemelen geri dönmeyecekler.

Rakipleriniz Çevrim içi

İşletmenizin başarılı olabilmesi için rakiplerinizin ne yaptığına dikkat etmeli ve ondan öğrenmelisiniz. Rakiplerinizi sadece dövmeyi planladığınız biri olarak değil, size öğretecek bir şeyleri olan insanlar olarak düşünmelisiniz.

Rakiplerinizin ne yaptığına baktığınızda, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığı hakkında bir fikir edineceksiniz. Büyük olasılıkla, ne tür bir işte olursanız olun, rakipleriniz bir web varlığı oluşturmuşlardır. Ne tür içerik kullanıyorlar? Blog mu yapıyorlar yoksa çok fazla grafik ve video mu kullanıyorlar?

Markalarını nasıl iletiyorlar ve onları benzersiz kılan nedir? İzleyicilerle ne kadar iyi etkileşim kuruyorlar? Daha iyisini yapabileceğini düşünüyor musun? Dijital dünyada yarışmaya katılmazsanız yapamazsınız.

Potansiyel müşterileriniz sizinkine benzer bir işletme aramaya başlarsa ve rakiplerinizin web sitesini bulabilir, ancak sizinkini bulamazsa, işletmeniz de çalışmaz. Sizi bilmiyorlarsa umutlarınız sizi seçemez. Bu senaryoda, rakiplerinizin etkili bir web sitesi veya net bir mesajı olup olmadığına bakılmaksızın önünüzde yarıştı.

Müşterilerinize Ulaşın

Günümüz dijital dünyasında, ortalama bir tüketicinin istediklerini aradığı ilk yer çevrimiçi olduğu açıktır. Aradıkları ürün veya hizmet ne olursa olsun, büyük olasılıkla aramalarını Google ile başlatacaklardır. Hiç çevrimiçi varlığınız yoksa, bulunamazsınız ve rekabet edemezsiniz.

Çevrimiçi bir mevcudiyetiniz varsa ancak rakipleriniz daha kolay bulunur ve önce bulunursa, yine de hiç bulunamayabilirsiniz. Bir web sitesi oluşturmanın yanı sıra, arama motoru optimizasyonunu öğrenmek, yalnızca bir potansiyel müşterinin onları işinize götürebilecek anahtar kelimelerle Google’da bulduğu ilk ad olarak rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek bir stratejidir .

Beklentilerinizin hızlı yanıtlar isteyebileceği basit sorular, bulunduğunuz yer, çalışma saatleriniz ve uzmanlığınız gibi çevrimiçi olarak kolayca keşfedilebilir olmalıdır. Web sitenize ve rakiplerinizin web sitelerine yan yana bakarak, potansiyel müşterileriniz saatleri, fiyatları, özel teklifleri ve daha fazlasını karşılaştırabilir.

Bu yüzden rakiplerinizin neler yaptığını bilmeniz zorunludur. Potansiyel müşterileriniz hem sizi hem de rakiplerinizi zaten kontrol ediyor. Sizi zaten birbirinizle karşılaştırıyorlar. Ne buluyorlar?

Müşterilerin Size Gelmesine İzin Verin

Dijital pazarlamayı, ürün ve hizmetlerinizi sunmak için ulaşmaya çalıştığınız kişiler için erişilebilir hale getirmenin bir yolu olarak düşünün. İşletmenizin kapsamı duvarlarınızın çok ötesine ulaşabilir. Sadece yerel potansiyel müşterilere hitap ederek mümkün olandan çok daha geniş bir kitleyi çekebilirsiniz.

Bir web varlığı oluşturarak, işletmeniz kapalıyken bile işletmeye açıktır. Müşterilerinizin gündüz veya gece istediğiniz zaman size gelebileceği bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Müşteriler ve potansiyel müşteriler, sorularınızla birlikte e-postalar gönderebilir, alışveriş yapabilir ve envanterinize göz atabilir.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçmenizi sağlar. Yavaş yavaş onları ve ne bulmayı umduklarını öğrenebilirsiniz.Sosyal medyada veya bir blogda bir konuşma başlatabilirsiniz. Bir anket yapın veya onları tanımaya çalışın. Yorumlarına veya anketlere verdikleri yanıtlara dikkat edin.

İnsanlarla dijital olarak etkileşime girerek, ne aradıklarını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Acıları nerede? Geceleri onları ayakta tutan ne? Onlara hangi çözümleri sunabilirsiniz? Tahmin etmeye çalışmak yerine, dijital pazarlama, müşterilerinizin gerçekte kim olduğunu bulmak için araçlar ve yöntemler sunar.

Bu şekilde müşterilerinizle bir ilişki kurmaya başlarsınız. Bir işten çok daha fazlası olursunuz. Güvenilir bir ortak olursunuz. İnsanların zaten satın aldıkları işletmelerden satın alma olasılığı daha yüksektir.

Birkaç reklam biçimi dijital pazarlama kadar uygun maliyetlidir. Küçük işletmeler genellikle küçük bir bütçeyle mümkün olduğunca çok şey yapmaya çalışırlar. Dijital pazarlamanın birçok biçimi, bütçeniz çok sıkı olsa bile markanızı iletmenize ve geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

TV, radyo veya doğrudan posta yoluyla reklam yayınlamaya kıyasla, dijital pazarlama maliyeti çok daha azdır ve aynı zamanda çok daha geniş bir kitleye ulaşır. Küçük işletmenizi tanıtmak için dijital pazarlamayı kullanmak, iş başarısı şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır…

Post a comment