HER HALİ BİLİR ALLAH

HİKAYE / DENEME / MAKALE, KİTAP / YORUM

“Sabahtı, dağ esintisi yüzüme yüzüme vururken sandalyeye oturdum öylece düşündüm.” dedi Feride. “’Bilmiyorlar mı ki,’ diyor Rabbim, Allah onların gizli tuttuklarını da bilir, açığa vurduklarını da.’ O ki bütün kemâl sıfatlara sahip. Kadir ismiyle her şeye gücü yeter, Rezzak ismiyle her canlının rızkını verir, Basîr ismiyle her an bizi gözetler, Habîr ismiyle her hareketimizden, her hâlimizden haberdar. Ve yine diyor ki: ‘İnsanı biz yarattık; nefsinin ona verdiği vesveseyi de biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.’”

“Dilimizle söylediklerimize kalbimiz iştirak etmezse Feride; sonsuzda yatacak yerimiz de, kaçacak yönümüz de olmayacak. Öyle bir yaratıcımız var ki bizim, gönlümüzün özünü biliyor. Yaratanın yarattığından habersiz olması mümkün mü? ‘Şüphesiz yapılan iş hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde yahut göklerde, ya da yerin dibinde de olsa onu çıkarır getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir. Her şeyden hakkıyla haberdar olandır.’ Hem söyler misin Feride, her an gözetlendiğimiz yaratıcımızın huzurunda nasıl günah işleyebilir, gıybet ve dedikodularla kardeşlerimizin ölü etlerini didikleyebiliriz?

Çünkü birin ikincisi, ikinin üçüncüsü O’dur. Şimdi bu dağ başında biliyoruz ki, O her daim yanımızda. Her sözümüz O’na ayan. Gizli açık söylediklerimiz biliniyorsa; davranışlarımız, hallerimiz gözleniyorsa; o zaman bize düşen, O’nun razı olacağı işlerde bulunmak; ibadetlerimizle, ahlâkımızla, dürüstlüğümüzle hayatımıza yön vermek, böylece emaneti sahibine kusursuz teslim etmektir Feride.” Sait KÖŞK

Post a comment