Startup Girişimciliği Nedir?

GENEL

Startup Nedir ?

Startup 2008 yılında ülkemizde meydana gelen krizden sonra gündeme gelmiştir. Kelime olarak bir şeyi harekete geçirmek için yapılan iş ve süreç anlamına gelir. Türkiye’de yaygın olan bu yöntem dünyanın dört bir köşesine hızla yayıldı. Sektörde startup olmak şirketin yaşına, büyüklüğüne, cirosuna, kar ve istikrarına bağlı olarak gerçekleşir.

Startupların büyüme yeteneği vardır. Bir şirketin yeteri kadar büyümesi için insanların ihtiyaç duyduğu şeyleri çokça üretmesi, ürettiği şeyleri insanlara en kısa yoldan ulaştırabilmesi gerekir. İş dünyasında hızlı ve doğru kararlar alabilmek startup bünyesini geliştirir. Startup hızlı büyümek için tasarlanmış bir modeldir. Teknolojiyi doğru ve yerinde kullanma imkanı sunar. Geniş kitlelere hitap etmeyi amaçlar. İhtiyaçların yerinde ve zamanında karşılanmasını esas alır. Büyümeyi engelleyen tüm unsurların önceden belirlenip engellerin ortadan kaldırılmasını savunur.

Startup yerel olmaktan çok global olmayı hedefler. Fikirlerimizi daha iyi anlaşılır kılmak için fikir almadan önce karşımızdakine alacağımız cevaplara bizi ulaştıracak sorular sorarız. Ben nerede yanlış yaptım sorusuna takılmadan yapılan yanlışlar yüzeysel olarak değerlendirilip kendimize yüklenmeden doğruyu bulmayı gerektirir.

Startup anlayışına göre bilgi potansiyel bir güçtür. Kişisel gücümüz bilgilerimizi harekete geçirme yeteneğimizle ilgilidir. Kişisel gücünüzü ve bilginizi ortaya koymaktan çekinmeyin. Doğru bir iş modelini iyi bir ekip kurarak pazar ve müşteri analizini yaparak elde edebilirsiniz. Hangi bölgede hangi sektörün başarılı olacağını iyi belirlemeniz gerekir. İşinizde başarı elde etmek için sağlam bir ekip kurmanız gerekir. İşini iyi bilen profesyonel çalışan kişileri tercih etmelisiniz.

Startup kişinin elindeki gücü doğru yerde doğru biçimde kullanmasını öngörür. Bir iş yapıyorsanız yaptığınız işin tüm erguvanlarını kontrol altına almalısınız. Krizlerde ve acil durumlarda hızlı ve doğru kararlar alabilmelisiniz. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmalısınız. Ürünü doğru biçimde ifade etmelisiniz. İnsanların sizi tercih etmesi için haklı sebepleri olmalıdır. Startup ile insanların sizi seçmesini anlamlı kılacak bir düşünce yapısına sahip olabilirsiniz. Hizmet kaliteniz ne kadar iyi olursa olsun eğer kendinizi iyi bir şekilde ifade edemezseniz yaptığınız kaliteli işin bir anlamı kalmaz.

Post a comment