WordPress mi Yoksa Joomla mı?

KİŞİSEL BLOG, TEKNOLOJİ

WordPress ve Joomla günümüzde çok sık kullanılan içerik yönetim sistemleridir. Web sitenizi kurarken hangi sistemi kullanacağınıza karar vermek için yazımıza göz atın

Web sitesi oluştururken wordpress ya da joomla sistemlerini kullanabilirsiniz. Doğru seçimi yapmak çok önemlidir çünkü ileride pişman olursanız farklı bir sisteme geçmek sizi oldukca uğraştırabilir ve sitenizde hatalar meydana gelebilir. WordPress ve Joomla günümüzde oldukça sık kullanılan iki sistemdir. Haydi bu sistemlerin özelliklerine beraber göz atalım!

Eğer kuracağınız web sitesi sadece yazı ve görsellerden oluşacaksa ,diğer bir deyişle basit bir blog sitesiyse ve karmaşa yapıdan hoşlanmıyorsanız kesinlikle wordpress sistemini seçmelisiniz. Fakat eğer kuracağınız site forum sitesi, haber sitesi, n11.Com gibi alışveriş sitesi veya üyelik gerektiren ve üyelerin etken rol aldığı herhangi bir site ise mutlaka joomla sistemini seçmeniz gerekir.

Kullanım Kolaylığı
Yeni bir site oluşturuyorsanız ve bu işte daha yeniyseniz kullanım kolaylığı sizin için çok önemli bir hale gelir.Çünkü kullanımı zor bir sistemle karşı karşıya kalmak, sizi daha yolun başındayken bıktırabilir ve bu işten vazgeçmenize sebep olabilir. O yüzden başlangıçta kullanımı kolay bir sistem seçmek sizin yararınıza olacaktır.
Wordpress ‘in yönetim paneli joomla ‘ya bakılırsa daha bayağı bir yapıdadır ve kullanımı kolaydır. Başlangıç düzeyindeki geliştiriciler için ideal bir sistemdir. Joomla ise daha karmaşa bir yapıya sahiptir ve öğrenmesi süre alır. Fakat bu joomla ‘nın ideal bir sistem olmadığı anlamına gelmez. Aksine daha çok özellikli bir sistem olduğu anlamına gelir.

Gelişim

WordPress ve Joomla günümüzde çok sık kullanılan iki yönetim sistemidir fakat joomla wordpress’e bakılırsa daha eski olduğundan geliştiricileri daha fazladır. Bu da demek oluyor ki joomla ‘nın wordpress ‘e gore daha çok modüllere,eklentilere ve temalara haizdir. Fakat unutmayın ki wordpress sistemi de her gün hızlı bir şekilde ilerlemektedir.


WordPress ‘in kodlama sistemi Joomla ‘ya bakılırsa daha hafiftir. Bu hafiflik sayesinde siteniz çalışırken daha azca yorulur ve arama motorları tarafınca pozitif bir puan alır. Bu da sizi seo bakımından bir adım daha öne taşır.Joomla daha kompleks bir yapıda olduğundan wordpress‘e göre SEO bakımından geridedir.

Tasarım

Joomla sisteminin geliştirici sayısının wordpress ‘e göre oldukça çok olduğundan bahsetmiştik. Bu da demek oluyor ki tema bakımından Joomla oldukca zengindir ve wordpress’in çok ilerisindedir. Sadece son yıllarda wordpress temaları da fazlaca popüler bi hale gelmiştir. Ama unutmayın ki wordpress temaları daha elastiki kodlama yapısına sahip olduğundan sisteminizi yormaz. Joomla ise daha karmaşa yapıdadır ve sisteminizi yorabilir.

SONUÇ
Eğer başlangıç seviyesinde bir kullanıcıysanız wordpress ‘i seçmenizde yarar var. Bayağı ve karmaşa olmayan yapısı sayesinde arzu ettiğiniz tasarımı kolaylıkla yapabilirsiniz. Orta ve ileri seviye kullanıcıysanız Joomla ‘yı seçip daha ustalaşmış bir sisteme haiz olabilirsiniz..Post a comment