TEKNOLOJİ KÖŞESİ

Xiaomi Markası Konuşma Bozukluğu Olanların Sesi Oluyor

Geçtiğimiz günlerde teknoloji dünyasından hepimizi sevindirecek bir haber geldi. Çin’in dev teknoloji markası Xiaomi yepyeni bir proje ile çok güzel bir işe imza atmaya hazırlanıyor. Xiaomi markasının geliştirmiş olduğu ”Own My Voice” isimli proje konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin özelleştirilmiş eşsiz seslere sahip olmasına olanak tanıyor.

Xiaomi markası da, bir çok dev teknoloji makası gibi bir süredir yapay zeka teknolojileri ile çok yakından ilgiliydi. Yapay zeka teknolojilerini böyle hayırlı bir iş için kullandıklarına dair yaptıkları duyuru oldukça ses getirdi. Konu hakkında açıklama yapan Xiaomi şirketi erişebilirlik alanına yönelik olarak geliştirmiş olduğu ileri düzey algoritma teknolojisini ve bu teknolojinin faydalarını tanıttı. Xiaomi firmasının bu tanıtım sırasında anlattıklarına göre AI Labs tarafından geliştirilmiş olan bu anlık metin okuma teknolojisi konuşma bozukluğuna sahip bireyler için kendilerine özel eşsiz sesler üretiyor ve bu kişilerin konuşabilmesine olanak tanıyor.

Own My Voice Projesi

Xiaomi firmasının yaptığı açıklamalara göre bu uygulama sayesinde daha öncesinde konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin kullandıkları cihazlar onlara monoton, metalik ve elektronik bir ses bir ses sağlıyor. Ancak Xiaomi firmasının bu yeni teknolojisi sayesinde konuşma bozukluğu yaşayan bu kişiler, dijital olarak kullanmakta oldukları bu sesi daha doğal, organik ve insansı bir şekilde kendilerine özel olarak oluşturabilecek ve kullanabilecekler. Böylece bu kişiler kendi seslerine sahip olabilecekler.

Proje ismi olan ”Own My Voice” adı da buradan geliyor. Xiaomi Teknik Komitesi tarafından yürütülen ve yönetilen bu proje firma tarafından son derece başarılı ve faydalı bir girişim olarak görülüyor.

Xiaomi Teknik Komitesi tarafından yapılan açıklamalara göre Own My Voice isimli spontane tarzda metin okuma teknolojisi, uygulama tarafından sentezlenmiş olan ses verisini  tonlama, duraklatma, hız ve aklınıza gelebilecek her anlamda gerçek bir insan sesine oldukça yakın bir hale getiriyor. Kullanıcılar bu ses üzerinde kendilerine özel istedikleri ayarlamaları yapıp, sadece kendilerinin kullandıkları bir ses tonuna sahip oluyorlar.

Xiaomi Teknik Komitesi İyilik için Teknoloji Organizasyonu proje için yapılan çalışmaların hızla devam ettiğini ve bu inovatif uygulamanın en kısa süre içerisinde kullanıma sunulacağını açıkladı. Firma tanıtımda bu proje ile iyilik için teknolojiye bağlılığını ve bu konudaki kararlılığını kanıtlamak istediklerini açıkladı. Xiaomi firması tüm dünya çapında herkesin, üretmiş oldukları yenilikçi teknolojiler sayesinde daha iyi bir yaşam sürmesini hedeflediklerini, şirketin ana misyonları arasında bu hedefin yer aldığını ve bu hedefe son derece bağlı olduklarını belirtti.

Peki ya ”Own My Voice” projesi nasıl başladı? Firmanın açıklamalarına göre Xiaomi insanları önemseyen bir marka. Yine bu açıklamalara göre, Xiaomi farklı, faydalı ve inovatif teknolojiler geliştirerek her çeşit insanın her çeşit ihtiyacını karşılamak istediğini ve bu konuda çok sağlam çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Bu doğrultuda konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin günlük hayatta bir takım zorluklar yaşadığını düşünüyor.

Yapılan araştırmalara göre konuşma bozukluğu yaşayan kişilerin en büyük arzularından biri kendi özel ses tonlarına sahip olmak. Xiaomi firması ise bu arzuyu ”Own My Voice” projesi ile karşılamak istediklerini ve taleplere karşılık verebilen teknolojilere, faydalı inovasyonlara sahip olmaktan mutluluk duyduklarını belirtiyorlar.

Bu açıklamaları yapan Xiaomi Corporation Teknoloji Komitesi İyilik için Teknoloji Organizatörü Zhu Xi yarattıkları inovasyon ve teknolojiler sonucu ortaya bir çok değer çıkardıklarını söyledi. Zhu Xi, bu değerleri keşfetmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ve konu hakkında çalışmalarını hızlı bir tempo ile sürdüreceklerini de açıklamasına ekledi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

İLETİŞİM
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba
Lütfen Mesajınızı Bırakın En Kısa Sürede Döneceğim